طراحی سایت

چگونه یک سایت داشته باشیم؟ نیازهای اولیه برای راه اندازی یک سایت

حداقل موارد مورد نیاز برای داشتن یک سایت عبارتند از دامنه، فضای میزبانی و صفحات وب. البته از نظر ما یک وب سایت بدون داشتن پشتیبانی مناسب نمی‌تواند کامل باشد.

۱. دامنه

دامنه سایت، نام منحصربفردی است که معرف سایت شماست و هر سایت می‌تواند چندین دامنه داشته باشد. دامنه‌های سایت ما webraya.com و webraya.ir هستند.
با توجه به منحصربفرد بودن دامنه امکان ثبت دامنه‌های تکراری وجود ندارد. ثبت دامنه معمولاً به صورت یکساله یا پنج ساله انجام می‌شود که قبل از انقضای اعتبار آن قابل تمدید است. دامنه‌ها دارای پسوندهای مختلفی هستند که برای آشنایی بیشتر با انواع دامنه و هزینه ثبت دامنه می‌توانید به بخش ثبت دامنه مراجعه فرمایید.

۲. فضای میزبانی

مطالب، تصاویر و سایر اطلاعات وب سایت شما نیاز به فضایی برای نگهداری دارند. به این فضا، فضای میزبانی یا هاست (Host) گفته می‌شود. میزبانی سایت می‌تواند در داخل یا خارج از کشور انجام شود که محل نگهداری سرور و همچنین مشخصات فنی و فضای مورد نیاز برای هر سایت پس از بررسی نیازهای مشتری تعیین می‌شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فضای میزبانی می‌توانید بخش فضای میزبانی را مطالعه فرمایید.

۳. طراحی صفحات وب (طراحی سایت)

صفحات وب اطلاعات سایت را به بازدیدکنندگان نمایش می‌دهند. طراحی صفحات وب (طراحی سایت) شامل طراحی گرافیک و همچنین برنامه نویسی و توسعه عملکرد سایت است. یک وب سایت می‌تواند از چند صفحه ساده تشکیل شده باشد و یا شامل هزاران صفحه متفاوت با قابلیت‌های گسترده باشد.
تکنولوژی مورد استفاده برای طراحی سایت، هزینه طراحی سایت و مدت زمان مورد نیاز برای طراحی سایت پس از بررسی اطلاعات مشتری مشخص می‌شوند.
با مطالعه بخش طراحی سایت اختصاصی بیشتر با طراحی صفحات وب آشنا می‌شوید.

۴. پشتیبانی

پشتیبانی سایت شامل پشتیبانی فنی و پشتیبانی محتوایی است.

 • پشتیبانی فنی

  پشتیبانی فنی شامل نظارت پیوسته سایت از نظر سرعت دسترسی و سلامت عملکرد است که ما این پشتیبانی را همواره به طور رایگان برای کلیه مشتریان خود ارائه می‌دهیم.
  جزئیات این خدمات را در بخش پشتیبانی فنی سایت مطالعه کنید.

 • پشتیبانی محتوایی

  پشتیبانی محتوایی سایت (آپدیت سایت) به معنی ورود اطلاعات و مطالب و ثبت محصولات جدید و اخبار و ... در وب سایت است. گروهی از مشتریان ترجیح می‌دهند آپدیت سایت را خودشان انجام دهند که در این صورت ما کنترل پنل مدیریت سایت و آموزش‌های لازم در خصوص نحوه استفاده از آن را به مشتری خواهیم داد. گروهی از مشتریان ترجیح می‌دهند که آپدیت وب سایت توسط کارشناسان پشتیبانی ما انجام شود و گروهی دیگر نیز ترجیح می‌دهند کارشناس به محل شرکت آنها اعزام شده و آپدیت سایت در حضور خود آنها صورت پذیرد.
  شما عضو هرکدام از گروه‌های فوق که باشید، خدمات پشتیبانی همانگونه که می‌خواهید ارائه خواهد شد.
  توضیح کامل روش‌های آپدیت سایت در قسمت مدیریت محتوای سایت آمده است.

طراحی سایت اختصاصی

طراحی و توسعه وب سایت اختصاصی بدین معنیست که تولید وب سایت هر مشتری بر اساس نیازها و مخاطبین همان مشتری صورت خواهد پذیرفت.
در روند طراحی و توسعه وب سایت مراحل مختلفی وجود دارد که ما بر اساس مراحل زیر این کار را انجام می‌دهیم :

۱. جمع آوری اطلاعات

اولین مرحله برای طراحی موفق یک وب سایت، جمع آوری اطلاعات است. در هنگام طراحی و پیاده سازی وب سایت، اطلاعات زیادی باید جمع آوری و در نظر گرفته شوند.
جمع آوری اطلاعات مهمترین مرحله طراحی وب سایت است زیرا درک طراحان از اهداف مشتری و نیازهای مخاطبین در این مرحله ایجاد می‌گردد. پس اگر به دنبال داشتن وب سایتی خوب هستید، باید آماده پاسخگویی به سوالات زیادی باشید.

 • هدف از راه اندازی سایت

  هدف شما از راه اندازی وب سایت چیست؟ توسعه کسب و کار، ارتباط بهتر با مشتریان فعلی، جذب مشتریان جدید، دیده شدن در فضای مجازی یا برتری نسبت به رقیبان تجاری؟

 • قابلیت‌های سایت

  برای وب سایت خود چه قابلیت‌هایی را مد نظر دارید؟ امکان نمایش اطلاعات محصولات، امکان فروش آنلاین محصولات، امکان نظرسنجی و ...

 • مخاطبین مورد نظر

  آیا قشر خاصی از مردم مخاطبین وب سایت شما هستند؟ اولویت شما مخاطبین خارجی هستند یا داخلی؟ سن، جنسیت، سطح تحصیلات و نحوه اتصال به اینترنت مخاطبین می‌تواند به ما کمک کند تا وب سایت بهتری طراحی کنیم.

 • محتوای سایت

  مخاطبین به چه اطلاعاتی در وب سایت شما دست خواهند یافت؟ چه محتوایی برای مخاطبین شما جذابتر خواهد بود؟ و ...

۲. برنامه ریزی

ما پس از بررسی اطلاعاتی که از مرحله اول جمع آوری کردیم نقشه سایت را آماده کرده و برای پیاده سازی آن برنامه ریزی می‌کنیم. نقشه سایت شامل فهرستی از موضوعات اصلی و فرعی سایت است که به طبقه بندی مطالب سایت کمک میکند. در همه مراحل برنامه ریزی، مخاطب سایت شما در نظر گرفته خواهد شد. در طول برنامه ریزی برای طراحی و پیاده سازی وب سایت، ما همواره در کنار شما هستیم و به شما در خصوص تصمیم گیری درباره امکانات و قابلیت‌های وب سایت کمک خواهیم کرد. نحوه طبقه بندی اطلاعات، فرم‌های مورد نیاز و ... در خلال مرحله برنامه ریزی مشخص خواهند شد.

۳. طراحی

پس از برنامه ریزی و تصمیم گیری در مورد سایت، کار طراحی ظاهر سایت را شروع میکنیم. همچون مراحل قبلی مخاطبین در طول طراحی نیز در نظر گرفته خواهند شد. طراحی وب سایتی که مخاطبین آن کودکان هستند با وب سایتی که جنبه تجاری دارد کاملا متفاوت است. گرافیک سایت مبتنی بر لوگوی کمپانی و هویت سازمانی طراحی می‌شود.
در این مرحله با توجه به نوع وب سایت یک یا چند نمونه اولیه (Prototype) آماده میشود. نمونه اولیه تصویری از وب سایت نهایی است. نمونه های اولیه علاوه بر نمایش در قالب Mock-Up در سرور نیز قرار خواهند گرفت تا مشتری بتواند روند پیشرفت وب سایت خود را دنبال نماید. در طول مدت طراحی مشتری نظرات خود را در خصوص اتودها اظهار کرده و طراحان تغییرات مورد نیاز را اعمال می‌کنند. پس از تکمیل طرح گرافیکی، توسعه نرم افزاری سایت شروع خواهد شد.

۴. توسعه و پیاده سازی

توسعه و پیاده سازی مرحله‌ای ست که سایت تولید می‌شود و ما بر اساس نمونه اولیه وب سایت واقعی و عملکردهای آن را میسازیم. در ابتدا صفحه اصلی و پس از آن پوسته صفحات داخلی طراحی می‌شوند. طراحی قالب صفحات مختلف و منوی سایت و همچنین ماژولهای مختلف نیز در این مرحله صورت می‌گیرد. سپس محتوای سایت و در قسمت‌های مناسب قرار خواهند گرفت. در هنگام پیاده‌سازی وب سایت نظرات تکمیلی مشتری در خصوص امکانات و ماژول‌ها اعمال میشوند.
ما توسعه وب سایت را بر اساس جدیدترین تکنولوژی‌ها و استانداردهای طراحی سایت انجام می‌دهیم. با استفاده از HTML5، CSS3، jQuery و توسعه ASP.NET و سایر زبان‌های قدرتمند برنامه نویسی تحت وب براساس نیاز مشتری بخش توسعه و پیاده سازی تکمیل می‌شود.

۵. تست و ارائه

پس از توسعه و پیاده‌سازی سایت، تست‌های مختلفی از نظر عملکرد و محتوا انجام می‌پذیرد. در این مرحله قبل از راه اندازی عمومی سایت، بررسی کارایی فرم‌ها و اسکریپت‌ها و عملکرد وب سایت و سازگاری با مرورگرهای استاندارد و بهینه بودن وب سایت به طور کامل تست می‌شوند. همچنین وب سایت از جهت کدنویسی و طراحی اعتبارسنجی خواهد شد. وب سایت پس از بررسی و تأیید عملکرد، در سرور مناسب آپلود شده و دامنه مورد نظر به آن متصل خواهد شد. بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو (SEO) و کلمات کلیدی مناسب به منظور دستیابی به رتبه بهتر در نتایج موتورهای جستجو از دیگر فعالیت‌های این مرحله بوده و در پایان این مرحله وب سایت آماده برای بهره برداری خواهد بود.

۶. پشتیبانی و نگهداری

تنها داشتن یک وب سایت خوب برای دستیابی به اهداف مشتری کافی نیست. افزودن و ویرایش پیوسته مطالب و محصولات برای جذب مخاطبین بیشتر برای هر وب سایتی ضروریست. پس از طراحی و پیاده سازی وب سایت، ما همواره در کنار شما هستیم تا راههای بهتر کردن سایت را به شما آموزش و به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.
اگر تمایل دارید خودتان محتوای سایت را بروزرسانی کنید، ما کنترل پنل اختصاصی با تمام امکانات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهیم.
اگر شما نیرو، زمان و یا تخصص کافی برای بروزرسانی (Update) سایت خود را ندارید، تیم پشتیبانی ما این کار را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام خواهند داد. تیم پشتیبانی مسئولیت قراردادن محصولات جدید، عکاس صنعتی از محصولات، تست و مقایسه محصولات، تألیف و ترجمه مطالب و اخبار و هر چه که می‌خواهید در وب سایت شما نمایش داده شوند را بر عهده می‌گیرند.
بنابراین در مورد نحوه آپدیت محتوای سایت، شما تصمیم گیرنده خواهید بود.
ما همواره وب سایت مشتریانمان را از نظر سرعت و کیفیت دسترسی بررسی می‌کنیم. در صورتی بروز هر مشکلی در دسترسی به سایت حتی اگر شما اطلاعی از آن مشکل نداشته باشید، کارشناسان فنی بلافاصله بدون محدودیت زمانی و هزینه و در کمترین زمان ممکن آن مشکل را برطرف خواهند کرد. این رفع اشکال در خصوص مشکلات فنی احتمالی وب سایت و عملکرد آن نیز به همین صورت خواهد بود.
ما از اطلاعات غیرمحرمانه وب سایت شما به صورت روزانه یا هفتگی پشتیبانگیری می‌کنیم. اگر به هر علتی اطلاعاتی از سایت حذف شده یا با مشکل مواجه شود (مثلا به طور اشتباه محصولاتی را از سایت حذف کنید) امکان بازگردانی اطلاعات از دست رفته وجود خواهد داشت.

طراحی سایت واکنش گرا (Responsive)

منظور از طراحی وب سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو، تولید وب سایتی است که در شرایط مختلف از جمله اندازه صفحه نمایش، نوع دستگاه (تلفن هوشمند، تبلت و ...) یا سایر تغییرات، محتوای مختلفی را نشان میدهد.

به طور مثال یک صفحه از وب سایت شامل تصاویر زیادی است که در 4 ستون چیده شده‌اند. اگر در صفحه نمایش کوچک تلفن همراه شما نیز به صورت 4 ستونی دیده شوند، تصاویر بسیار کوچک و غیر قابل استفاده خواهند بود، بنابر این یک وب سایت ریسپانسیو تصاویر را برای تلفن همراه شما به صورت 2 ستونی یا تک ستونی نمایش خواهد داد.

نمونه وب سایت ریسپانسیو

به طور مثال وب سایت مجتمع های مسکونی الماس به صورت ریسپانسیو طراحی شده است.

فروشگاه اینترنتی

تجارت الکترونیک و راه اندازی فروشگاه اینترنتی یکی از راهکارهای بسیار درآمدزا و موفق برای انواع تجارت است. بسیاری از مردم راه‌اندازی و مدیریت یک فروشگاه اینترنتی را کاری بسیار مشکل و تخصصی می‌دانند. در صورتی که به هیچ عنوان اینطور نیست.

چطور میتوان یک فروشگاه اینترنتی داشت؟

راه اندازی فروشگاه اینترنتی، تفاوت چندانی با راه اندازی یک فروشگاه عادی ندارد. مهمترین تفاوت آن سادگی آن است.
برای راه اندازی یک فروشگاه عادی نیاز به یک محل مناسب، محصول یا خدماتی برای ارائه، ویترینی برای نمایش محصولات، تبلیغات مناسب، فروشنده و راهکاری برای دریافت مبلغ محصولات و خدمات از مشتریان دارید.
برای یک فروشگاه اینترنتی نیز نیاز به محصولات و خدمات، یک محل مناسب با ویترین خوب (وب سایت شما)، مدیر وب سایت (فروشنده یا خود شما) تبلیغات مناسب (انواع تبلیغات اینترنتی و عادی) و راهکار دریافت مبلغ (درگاه پرداخت اینترنتی) دارید.
در هر دو صورت برای کسب و کار خود نیاز به اخذ مجوزهای لازم (در صورت نیاز) از سازمانهای مربوطه دارید که اخذ مجوزهای فروشگاه اینترنتی به مراتب ساده‌تر از اکثر فروشگاه‌های عادی است.
دریافت درگاه پرداخت اینترتی نیز از بانکهای مختلف به سهولت امکان پذیر است.

وب رایا این امکان را دارد تا امکان انواع پرداخت (حتی پرداخت های ارزی از خارج از کشور) را در وب سایت شما فراهم کند.

هزینه‌های طراحی سایت

برای داشتن یک سایت چقدر باید بپردازیم؟

هزینه ثبت دامنه مشخص است، همچنین هزینه میزبانی وب سایت با توجه به سرعت، قدرت و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری هاست تعیین می‌شود اما از آنجایی که طراحی و پیاده سازی وب سایت ترکیبی از هنر و تخصص است، هزینه ثابتی برای آن نمی‌توان در نظر گرفت.
به طور معمول پس از بررسی امکانات مورد نظر مشتری، هزینه و زمان مورد نیاز برآورد می‌گردد.
البته ممکن است پلن‌های خاص و از پیش تعیین شده با امکانات و قیمت مشخص نیز در اختیار مشتریان قرار گیرد.

۱. هزینه ثبت دامنه

دامنه‌های آزاد (دامنه‌ای که هنوز به نام کسی ثبت نشده است) دارای قیمت مشخصی هستند که می‌توانید برای کسب اطلاع از قیمت آنها به بخش لیست قیمت دامنه مراجعه کنید.
اما دامنه‌هایی که آزاد نیستند و قبلاً به ثبت رسیده‌اند، ممکن است توسط صاحب دامنه به فروش برسند که قیمت آنها به صورت توافقی تعیین می‌گردد.
هزینه ثبت دامنه معمولاً به صورت یکساله یا پنج ساله پرداخت می‌گردد که صاحب دامنه باید قبل از پایان مدت اعتبار، دامنه را تمدید کند.
وب رایا کلیه خدمات ثبت، تمدید، انتقال، تعلیق، تغییر مشخصات و تنظیمات دامنه‌های شما را انجام می‌دهد.

۲. هزینه فضای میزبانی (هاست)

هزینه فضای میزبانی بر اساس مشخصات آن تعیین می‌شود. این مشخصات شامل اختصاصی یا اشتراکی بودن، حجم، پهنای باند، ترافیک ماهانه، منابع سخت افزاری و نرم افزاری، محل قرارگیری سرور داخل و یا خارج از کشور، نحوه پشتیبانی و ... تعیین می‌گردد.
فضای میزبانی نیز همانند دامنه نیاز به تمدید سالیانه یا ماهانه دارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه فضای میزبانی می‌توانید بخش هزینه فضای میزبانی را مطالعه فرمایید.

۳. هزینه طراحی سایت

هزینه طراحی سایت بر اساس امکانات آن مشخص می‌شود. مسلماً هزینه طراحی یک سایت تک زبانه که فقط امکان نمایش محصولات را دارد بسیار کمتر از یک سایت چندزبانه با امکان ارتباط با شبکه‌های اجتماعی و آپدیت خودکار اخبار و امکان چت آنلاین و کارتابل مدیریتی و .... خواهد بود. در صورتی که میدانید چه امکاناتی نیاز دارید، می‌توانید فرم برآورد هزینه طراحی سایت را پرکنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت هزینه و زمان مورد نیاز برای طراحی را به اطلاع شما برسانند. اگر نمی‌دانید چه امکاناتی برای شما مناسب است، با ما تماس بگیرید تا مشاورین ما شما را در خصوص طراحی وب سایت راهنمایی کنند.

۴. هزینه پشتیبانی

پشتیبانی سایت شامل پشتیبانی فنی و پشتیبانی محتوایی است.

 • هزینه پشتیبانی فنی

  پشتیبانی فنی وب سایت به صورت کاملاً رایگان انجام می‌گردد.

 • هزینه پشتیبانی محتوایی

  هزینه پشتیبانی محتوایی وب سایت بر اساس میزان محتوا و مدت زمان مورد نیاز محاسبه می‌گردد. توضیح کاملتر هزینه آپدیت سایت در قسمت آپدیت محتوای سایت آمده است.