تولید نرم‌افزار اختصاصی

چه کسانی نیاز به نرم‌افزار اختصاصی دارند؟

افراد و مجموعه‌هایی که زمینه فعالیت یا پروسه فعالیت آنها شیوه‌ای خاص را دنبال می‌کند، برای رسیدن به اهداف خود و اتوماسیون اداری نیازمند نرم‌افزار اختصاصی هستند.
میلیون‌ها نرم‌افزار، CRM، پورتال، و سامانه‌های مختلف وجود دارند که ابزار بسیار مفید و کاربری را در اختیار مدیران و مجموعه‌ها قرار می‌دهند. این تولیدات پاسخگوی بسیاری از نیازهای شما هستند اما ممکن است همچنان بسیاری از نیازهای شما را برطرف نکنند.
تولید نرم‌افزار اختصاصی پاسخگوی 100% نیازهای شما است. هرچه شما از یک نرم‌افزار انتظار دارید و هر روالی که مدنظر مدیر مجموعه باشد، در نرم‌افزار اختصاصی دقیقاً همانطور که می‌خواهید پیاده‌سازی خواهد شد.
در واقع نرم‌افزارهای اختصاصی به طور خاص و مخصوص کار شما طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند و بر خلاف سایر نرم‌افزارها که کاربر عمومی دارند امکان تغییر در ساختار و عملکرد را دارند.

مراحل تولید نرم‌افزار

۱. تحلیل نیازها

اولین قدم برای تولید یک نرم‌افزار اختصاصی، استخراج و تحلیل نیازهای کاربر است. در حالیکه که احتمالاً مشتریان فکر می‌کنند چه نیازهایی دارند، تجربه مهندسین نرم‌افزار برای شناسایی دقیق نیازها، برطرف کردن ابهامات و تکمیل پروژه به آنها کمک خواهد کرد.

۲. مشخصات نرم‌افزار

پس از تحلیل نیازها، خصوصیات و ویژگی‌های نرم‌افزار به طور کامل تشریح می‌شوند.

۳. معماری نرم‌افزار

در این مرحله ساختار نرم افزار به گونه‌ای که کلیه نیازها را پوشش دهد و منطبق با مشخصات باشد، طراحی می‌گردد. همچنین امکان تغییرات در آینده نیز پیش‌بینی خواهد شد.

۴. اجرا

طراح های مراحل قبلی در این مرحله به کد تبدیل می‌شوند .

۵. تست

به منظور بررسی صحت عملکرد، تست‌های مختلفی روی نرم‌افزار صورت می‌گیرد.

۶. مستندسازی

در این مرحله مستندات لازم به منظور استفاده از نرم‌افزار آماده می‌شوند.

۷. آموزش و پشتیبانی

اگر کاربران امکان استفاده از نرم‌افزار را نداشته باشند، مهم نیست چقدر زمان و هزینه صرف تولید آن شده است. در این مرحله به کاربران آموزشهای لازم برای استفاده بهینه از قابلیت‌های نرم‌افزار داده میشود. کاربران معمولاً در مقابل تغییر محیط نرم‌افزاری و استفاده از یک نرم‌افزار جدید مقاومت می‌کنند. کارشناسان آموزش و پشتیبانی این قابلیت را دارند که با نشان دادن قدرت و کارایی بالای نرم‌افزار جدید، آنان را برای استفاده از این نرم‌افزار توجیه کنند.

۸. نگهداری

نگهداری و توسعه و ارتقای نرم افزار بخش مهمی از پروسه تولید یک نرم افزار است. حدود 60% مهندسین نرم افزار در بخش نگهداری فعالیت می‌کنند. وظیفه آنها برطرف کردن ایرادات احتمالی و همچنین توسعه امکانات و قابلیت‌های نرم‌افزار است.

هزینه‌های تولید نرم‌افزار اختصاصی